Ett relationsdrama om en födelsedagsfest som förvandlas till en tragedi.
Varje år kalaspyntar mamma Soraya och hennes tonårsbarn Nika och Mahan hela lägenheten – trots att födelsedagsbarnet inte ens bor i samma land. Kusinen Mohsen är i stället med på länk från Iran. Men i år förvandlas festförberedelserna till något de aldrig kunnat föreställa sig. Ungdomarna får meddelanden från demonstrationerna i Teheran. Det verkar som att Mohsen har blivit dödad. På sin egen födelsedag. Kan det verkligen vara sant – och om det är det, hur ska de berätta det för sin mamma?
Ja må han leva är ett samtidsdrama i regi av Josefin Ankarberg, regissören bakom publiksuccén Instructions for a Teenage Armageddon. För manus står Marjaneh Bakhtiari, författaren bakom den uppmärksammande debutromanen Kalla det vad fan du vill. Pjäsen skildrar erfarenheter av att leva i ett land men ha sin familj på en helt annan plats i världen där det är mycket farligare att leva. Hur är det att som Mohsen leva i ett land där man inte kan utrycka sina åsikter fritt, demonstrera och stå upp för sina rättigheter utan att riskera sitt liv? I detta relationsdrama får vi möta en mamma och hennes två barn som på olika kärleksfulla sätt försöker skydda varandra från sanningen.
Föreställningen utspelar sig mot fonden av protesterna i Iran 2022, något som har påverkat en stor mängd människor världen över, även i Sverige. En berättelse om flykt, uppror och livets lotteri.
Medverkande Fadi Al-suhaili, Inés Cherif, Parwin Hoseinia
Konstnärligt team
Av Marjaneh Bakhtiari
Regi Josefin Ankarberg
Scenografi och kostym: Hanna Cecilia W Lindkvist
Maskdesign: Angelica Ekberg
Ljuddesign: Safoura Safavi
Dramaturg: Alexander Charlamov