Lektion på Slottsskogsobservatoriet

Lär er mer om rymden! 

Det går att komma upp till tre tillfällen under terminen (del 1-3). Vi har tre olika rum: Våra paviljonger med teleskop, museet och föreläsningssal. Dagtid visar vi dessutom solen i våra teleskop om det är klart väder. Det finns mycket att berätta men vårt främsta mål är att eleverna får ett spännande och roligt besök där de själva får utforska och lösa problem.  

Ange klass och vilken del som ni vill boka (del 1-3). Det går att boka upp till två lektioner samma dag. Vi tar emot alla åldrar och inom Göteborgs kommun så går alla skolelever gratis. Vi kommer även att ha kvällsvisningar för skolklasser (måndagar november-mars), se tiderna i kalendern! Vi håller gärna kontakt med er lärare innan och efter besöket för att stämma av kring anpassningar med mera och vi erbjuder en valfri uppgift eller frågeställning inför besöket.

Scouter och andra grupper är välkomna på Rymdläger som ges under höst- sport- och påsklov (se tiderna i kalendern). Hoppas att vi ses! 

Vänliga hälsningar från personalen på Slottsskogsobservatoriet


Åk 1-3 samt förskoleklass

Del 1: Solsystemet    

Del 2: Jordens plats i rymden   

Del 3: Månen och rymdfart

 

Åk 4-6

Del 1: Astronomins historia   

Del 2: Stjärnorna i Vintergatan   

Del 3: Människan i rymden

 

Åk 7-9 samt gymnasium/vuxna

Del 1: Universums byggnad   

Del 2: Big bang!   

Del 3: Astrobiologi