En föreställning som handlar om att kunna och att vilja och den frustration som uppstår när allt blir fel samt att aldrig ge upp.
Grodan blir ängslig när han förstår att det finns så mycket han inte kan. Grisen kan baka kakor, Ankan kan flyga, Haren kan läsa men vad kan Grodan? Hoppa och simma och jonglera, men räcker det? Och, tänk om han inte kan någonting alls egentligen? Föreställningen involverar barnen på ett roligt och pedagogiskt sätt. Genom Harens kluriga bokstavslek och Grodans bak-konst som naturligtvis går fel, får barnen ge tips och råd. Med sång och musik av Magnus Ekman spelar vi denna roliga och populära föreställning.
Den 3, 5,6 och 13 november spelas föreställningarna på bibliotek. Resterande datum spelas uppsökande på förskolan
Att tänka på vid bokning om ni bokar en föreställning till er förskola:
- Föreställningen kommer ut till er förskola och spelar.
- Bokning görs genom att göra en boknings förfrågan i kalendern nedan som sedan godkänns.
- När er bokning är godkänd får ni en bokningsbekräftelse och aktören tar kontakt med er inför besöket.
- Max 70 i publiken inklusive vuxna.
- Minst 40 barn behöver bokas för att få godkänt.
- Är ni en liten förskola. Ta kontakt med en förskola i närheten och se om ni kan göra en gemensam bokning.
- Bra om rummet har möjlighet för mörkläggning
Vad som behövs
- Teater Pellerin är flexibla, men de behöver ett större rum ex. lekhall där ni plockat undan saker från golvytan.
- Teater Pellerin har filtar och mattor för barnen att sitta på men finns det sådant på plats underlättar det.
- Scenyta 5x3m ,
- Byggtid 1 timma
- Mörkläggning krävs ej. De har eget ljus med sig, när sådant behövs.
Teater Pellerin kommer att ta kontakt inför föreställningen men ni kan också kontakta dem om ni är osäkra på lokalens lämplighet eller har andra frågor. 0736-74 97 83