Universums byggnad


Följ med på en resa genom universum där vi utforskar Vintergatan, andra galaxer och universums utveckling. Vi tittar på hur kosmos har förändrats sedan Big Bang och funderar över möjliga framtidsscenarier utifrån dagens forskning. Innehåll och aktiviteter anpassas efter deltagarnas ålder.


Pass 1

Lektionen startar med en föreläsning och det visas bildspel och film. Sedan hålls en solvisning med teleskop ute i paviljongerna. Vid mulet väder ges en kort presentation om teleskopen. Efteråt har vi en paus. Det går bra att ta med fika! 


Pass 2

Elevaktivitet! Mer information kommer efter besöket har bokats, alternativt kontakta carolindencker@gmail.com på förhand.


Övrig info

Vid försenad avbokning sms:a 0737-588435 (Carolin Dencker). Ni får gärna också boka Resan genom solsystemet, Astronomins historia och Kvällsvisning på Slottsskogsobservatoriet. Slottsskogsobservatoriet


Centralt innehåll åk 1-3                                                                

  • Människan i rymden.

 Centralt innehåll åk 4-6              

  • Några upptäckter inom fysikområdet och deras betydelse för människans lev­nads­villkor och syn på naturen.

 Centralt innehåll åk 7-9

  • Universums uppkomst, uppbyggnad och utveckling samt förutsättningar för att finna planeter och liv i andra solsystem.